Yatırım Bankacılığı

1994 yılından beri Ata Yatırım bünyesinde faaliyet gösteren Yatırım Bankacılığı Bölümü, Şirket Birleşmeleri ve Satın Almaları, Özelleştirme Projelerinde Danışmanlık, Finansal Ortaklıklar (Private Equity), Finansal Danışmanlık, Birincil/İkincil Halka Arz ve muhtelif blok satış işlemlerinin yapılandırılması ve uygulaması alanlarında hizmet vermektedir. Yatırım Bankacılığı Bölümü, ortalama 14 yıl tecrübeli, SPK ileri düzey lisansına sahip, çok iyi derecede İngilizce, Almanca, Fransızca bilen deneyimli kadrosu ile hem yerli hem yabancı müşterilere hizmet veren Türkiye'nin önde gelen kurumları arasında yer almaktadır.

Ata Yatırım Yatırım Bankacılığı Bölümü, son yirmi yılda, 18'i özelleştirme, 22'i birleşme satın alma olmak üzere 100'ün üzerinde kurumsal finansman ve danışmanlık projesinde çalışmış, hem yurtiçinde hem de yurtdışında firmaların yatırımcılara tanıtımına yönelik 300'ün üzerinde gezi gerçekleştirmiş ve 85'in üzerinde Halka Arz'da görev almıştır. Söz konusu bu kurumsal finansman ve danışmanlık projeleriyle, Türkiye Ekonomisine yaratılan toplam kaynak, 3 milyar ABD$'yi geçmiştir.

Ata Yatırım Yatırım Bankacılığı Bölümü, Arcelor, News Corp, AIG, AIG Capital, JBIC, IFC, Dubai Holding, Emirates Bank gibi dünyanın önde gelen kuruluşlarına özellikle "Pazara Giriş" ve "Alıcı Taraf Danışmanlığı" alanlarında danışmanlık hizmetleri sağlamıştır. Ayrıca Ata Yatırım, Türkiye'de yatırım yapmayı hedefleyen AIG Capital, Sparx (Nomura), Citibank, Merrill Lynch ve Amerika ve Avrupa'da faaliyet gösteren diğer birçok büyük yatırım fonuna "Geniş Kapsamlı Finansal Ortaklık (Private Equity) Danışmanlık Hizmetleri" sağlamıştır. 2009'un ikinci yarısında, Ata Yatırım, Akfen Holding'in TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında sahip olduğu hisselerinin Bridgepoint'e satılmasında Akfen Holding'e danışmanlık hizmetleri sağlamış olup, bu işlem 2009 yılında gerçekleşen en büyük Finansal Ortaklık işlemi olmuştur. 2010 yılında ise Ata Yatırım, Kurdoglu ve Üründül ailelerine; Burger King, Sbarro, Arby's ve Popeyes'ın Türkiye'deki Master Franchise'ı olan Tab Gıda'daki azınlık hisselerinin Cartesian Capital'a satışı konusunda danışmanlık vermiştir. Bunların yanında, Ata Yatırım Ata Grubu şirketlerine de in-house danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır.

2006 yılında Körfez Bölgesi'ndeki fonların yatırımlarını Türkiye'ye çekmek amacıyla BAE Dubai'de Ata Invest Dubai kurulmuştur. Ata Invest Dubai, BAE'ndeki ilk lisanslı "Türk Yatırım Bankacılığı" operasyonudur.

2011 yılında ise Ata Yatırım, Kuzey Amerika ve dünya genelinde bankacılık, sigorta, yatırım, mortgage, kurumsal ve bireysel finansman hizmetleri sunan Wells Fargo ile bir statejik işbirliği yapılmıştır. Bu iş ortaklığı sayesinde Ata Yatırım, yabancı yatırımcılara Türkiye'de yatırım fırsatları sunarken aynı anda Türk yatırımcılara da yurtdışındaki yatırım fırsatlarını tanıtarak kıtalar arası birleşme ve satınalmalardaki etkinliğini daha da artırmayı hedeflemektedir.